معرفی کتاب فرصت دوباره نوشته گلی ترقی


معرفی کتاب فرصت دوباره نوشته گلی ترقی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۳۱

تعداد بازدید : ۱۶۲

نویسنده : reza75

علیرضا م. ملقب به فانوس خیال از اینکه به اولین کتاب شعرش اجازه چاپ نداده بودند سخت حیرت کرد. با خودش گفت: «مگه می ‍شه؟» و ماتش برد. یک آن- بین خودمان باشد- ته دلش خوشحال شد، اما بلافاصله، صورت غمگین و ناامید مادرش پیش چشم هایش ظاهر شد و دلش سخت گرفت. کتابش را به خاطره و روح او تقدیم کرده بود و هر شب، پیش از خواب، صدای او را می شنید: «آفرین، پسر نابغه م. بالاخره توی کاری که برات انتخاب کرده بودم موفق شدی. ازت ممنونم. یادت باشه که این موفقیتو مدیون من هستی.» ادعای بی خودی هم نبود. بدون او علیرضا محکوم به زندگی بسیار معمولی و ساده ای بود، ولی مادرش آرزوهای بزرگی برای او داشت. «علیرضا، پسرم، خودتو به عنوان یه آدم مهم و معتبر به دنیا معرفی کن. به بزرگان تاریخ نگاه کن، به دانشمندهای مشهور، قهرمان های ورزشی، هنرمندهای جهانی. خودتو هم قد و قواره اون ها بدون.»

درباره گلی ترقی

گلی ترقی در ۱۷ مهر ۱۳۱۸ در تهران به دنیا آمد. پدرش لطف الله ترقی مدیر مجلهٔ ترقی بود. در خیابان خوشبختی به دنیا آمد و در شمیران به مدرسه و سپس دبیرستان انوشیروان دادگر رفت. در ۱۹۵۴ پس از به پایان رساندن سیکل اول دبیرستان به آمریکا رفت. ۶ سال در آمریکا زندگی کرد و در رشتهٔ فلسفه فارغ التحصیل شد و از آن جا که زندگی در آمریکا را دوست نداشت به ایران بازگشت. پس از بازگشت ، به داستان نویسی روی آورد. او ۹ سال در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تدریس در رشته شناخت اساطیر و نمادهای آغازین پرداخت، سپس به فرانسه رفت. هنگامی که در ایران بود با هژیر داریوش، سینماگر و منتقد ازدواج کرد و دارای ۲ فرزند شدند و سپس از یکدیگر جدا شدند. اولین مجموعه داستان اش به نام من هم چه گوارا هستم در ۱۳۴۸ توسط انتشارات مروارید منتشر شد. پس از انقلاب به فرانسه رفت در آنجا هم به نوشتن ادامه داد یکی از داستان های اش به نام بزرگ بانوی روح من به فرانسه ترجمه شد. در ۱۹۸۵ این داستان به عنوان بهترین قصهٔ سال در فرانسه برگزیده شد. در نخستین داستان های گلی ترقی شخصیت آدم ها بیمارگونه، ناامید، ناتوان و تنها و منزوی هستند که از همه چیز بیم دارند، سرخورده اند و رابطه ای با اجتماع ندارند، چرا که اغلب مردم جامعه را نادان و سطحی می بینند. ترقی پس از سال ۱۳۵۷ داستان های تامل برانگیزی مانند «بزرگ بانوی روح من»، «اتوبوس شمیران»، و «خانه ای در آسمان» نوشته است که نمونه های برجسته ادبیات داستانی معاصر ایران هستند. آثار او بجز خواب زمستانی و اتفاق بصورت داستان کوتاه بوده است.

مشخصات کتاب

فرصت دوباره

نویسنده : گلی ترقی

ناشر: نشر نیلوفر

تعداد صفحات : ۲۵۵ صفحه

شابک: 978-964-448-599-2

#کتاب فرصت دوباره نوشته گلی ترقی #درباره کتاب فرصت دوباره نوشته گلی ترقی #معرفی کتاب فرصت دوباره نوشته گلی ترقی #معرفی کتاب #انتشارات نیلوفر #آثار گلی ترقی

ارسال نظر برای «معرفی کتاب فرصت دوباره نوشته گلی ترقی»